Ako autor nije ništa radio – ne svira radio!
Domaći radijski eter od ovog će tjedna ispuniti novi spotovi kampanje „Autori čine svijet ljepšim“. Pjesme Nene Belana, TBF-a, Massima, Novih fosila, Bare i Plaćenika te Olivera Dragojevića naglo će prekinuti tišina, a slušateljsku publiku pozvat će se da zamisli tišinu u eteru, bez njihovih omiljenih pjesama.
Cilj kampanje i radijskih spotova je, na nesvakidašnji način, skrenuti pažnju na važnost autora i poštivanja njihovih prava. Oni svojim djelima uistinu čine naš svijet ljepšim, a kao malim poduzetnicima u kulturi, autorska naknada često im je jedini značajan prihod za život i daljnji rad i stvaranje. Svi autori su se odmah, bez razmišljanja priključili kampanji i svoje su pjesme dali bez ikakve naknade. Saša Antić bio je među prvima, a s koautorima iz TBF-a dopustio je korištenje pjesme „Mater“ s albuma Pistaccio Metallic. „Radije bi se odreka i Sunca i Kruva i Slobode nego Glazbe i Knjige, pa makar čamio okovan na dnu stoljetne tamnice di iz crnog kuta paklom ognjenim sjaje zjene nekog monstruma. Zubi mu ka sike oštri, ko katane japanske se cakle, a cerek mu po zidovima prijeteći struže. Pa nek me raspore ti zubi, pa nek u ognju tom i izgorim!“, u svom je stilu Antić objasnio važnost autorskih djela.
„Kad stvaram, proživljavam svojevrsnu katarzu, liječim se od svega onog lošeg što je u meni. Dok sam u rock’n’rollu, živ sam, ne gubim volju“ priča nam Goran Bare koji je za ovaj dio kampanje ustupio „Put ka sreći“, pjesmu s albuma Izgubljen i nađen iz 2001. kojeg je snimio s Plaćenicima. Bare je pohvalio slogan naše kampanje „Autori čine svijet ljepšim“ i objasnio kako je to stopostotno točno: „Kakav bi svijet bio bez Beethovena, Mozarta ili Bacha? Kakav bi bio bez Beatlesa i Dylana?! Jednostavno, ne bi ni postojao“.
Osim TBF-a i Bare, svoje doprinose kampanji dali su Neno Belan (Pjesma sreće), Zrinko Tutić i Rajko Dujmić (Milena), Predrag Martinjak (Suze nam stale na put) te obitelj pokojnog Zdenka Runjića (Što učinila si ti).
Kampanja “Autori čine svijet ljepšim” započela je na Dan intelektualnog vlasništva 26. travnja, a na jesen se premješta u internetske sfere. Znajući da se gotovo 99% sve glazbe na internetu koristi ilegalno, HDS ZAMP planira edukaciju opće javnosti o korištenju legalnih online glazbenih servisa, a osobito edukaciju najmlađih osnovnoškolskih i srednjoškolskih uzrasta.
Foto Dujmić i Tutić: KAportal.hr/Marko Pekić